Zaplanuj przejście na e-faktury ustrukturyzowane
KSeF stanowi wyzwanie dla wszystkich firm, niezależnie od rozmiaru. Małe i średnie firmy mają ograniczone zasoby IT i finansowe, co może utrudnić dostosowanie się do nowych regulacji. W dużych firmach, które przetwarzają setki lub tysiące dokumentów miesięcznie, jest to jeszcze bardziej skomplikowane.
Zalecamy staranne przygotowanie i zaplanowanie przejścia na KSeF. Na samym początku warto utworzyć zespół pracowników, którzy posiadają dogłębną wiedzę na temat obecnych procedur obiegu faktur w Twojej firmie oraz potrafią dostosować je do nowych wymagań.
Osoby te powinny dokładnie zaznajomić się z wymogami prawno-podatkowymi związanymi z przejściem na KSeF i dokładnie zbadać potrzeby różnych działów w firmie w kontekście wystawiania i otrzymywania faktur. Efektem pracy tego zespołu powinien być kilkuetapowy plan działań, który będzie wytyczał kolejne kroki w procesie migracji.
Z przygotowaniem do wdrożenia KSeF nie warto czekać na ostatnią chwilę. Chociaż system e-fakturowania stanie się obligatoryjny dopiero od 1 lipca 2024 r., to już teraz zaleca się rozpoczęcie wewnętrznych prac, które przygotują firmę do cyfrowego obiegu dokumentów. Im wcześniej się zacznie, tym szybciej odczuwalne będą korzyści wynikające z KSeF – takie jak skrócony czasu zwrotu podatku VAT czy przyspieszone realizacje transakcji zawieranych z partnerami.
Wybierz lub dostosuj rozwiązanie do e-invoicingu
Kwestia oprogramowania do fakturowania jest istotna w kontekście przygotowania do KSeF. Przeanalizuj, jak wygląda aktualny proces obiegu faktur w Twojej firmie. Czy posiadane rozwiązanie do faktur pozwala na integrację z KSeF – i w jakim stopniu?
Dla większych firm, które przetwarzają setki, a nawet tysiące faktur za pomocą systemów ERP, automatyzacja tego procesu jest niezwykle istotna. Dlatego niektórzy przedsiębiorcy będą musieli dostosować swój aktualny system IT do KSeF.
Dzięki rozwiązaniu OpenText Active Invoices with Compliance, można w pełni zintegrować swoją platformę fakturowo-księgową z rządową platformą i zautomatyzować przetwarzanie faktur, niezależnie od wykorzystywanego w firmie systemu ERP. Zapewnia kompleksową obsługę end-to-end faktur sprzedażowych/zakupowych i pozwala zachować zgodność z regulacjami w ponad 48 krajach.
Przeszkól pracowników z obsługi faktur w realiach KSeF
KSeF ma swoje zalety – powinien znacząco uprościć proces fakturowania przez jego standaryzację i digitalizację. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie do e-fakturowania przejmie wszystkie obowiązki pracowników. Osoby zajmujące się przygotowywaniem faktur i obsługą faktur w firmach powinny przejść szkolenie wyjaśniające, jak zmienią się dotychczasowe procesy i jak korzystać z rozwiązań integrujących z KSeF. Instruktaż powinien być obowiązkowy dla działu finansowego, działu księgowości, jak i wszystkich pracowników mających styczność z fakturami.
Warto, aby w tym procesach audytu i szkoleń uczestniczyli zarówno pracownicy bezpośrednio zajmujący się fakturami (w tym ich odbiorcy), jak i specjaliści IT. W ten sposób wprowadzenie KSeF będzie jeszcze łatwiejsze i skuteczniejsze.